Ana Sayfa Karabük Safranbolu Eskipazar Yenice Eflani Ovacık
31 Temmuz 2014 Perşembe, 12:25

E-Kart Web Rehber Seri İlan Foto Galeri Firma Rehber Oyunlar
Karabük Haberleşme Grubu Ziyaretçi Defteri Seçtiklerimiz Kardemir Karabük Spor Hakkı Bilgücü Mustafa Yanık
 POLİS OKULU VE POLİSLERİMİZ

Mustafa Yanık

Bugün Karabük Polis Okulu’nun ihalesi yapıldı.

Günümüzde lise hatta üniversite mezunlarının en çok tercih ettikleri polis okulları çok nitelikli elemanlar yetiştirmeye  başladılar.

 Benim iki oğlumda bu okulları bitirerek bu mesleğin saygın mensupları içinde yerlerini aldılar. İkisi de benden en küçük bir destek bile almadan mesleklerinin en önemli birimlerinde çalışabilecek kursları bitirip dallarında uzmanlaştılar. 

Toplumda polislerimiz için en olumsuz fikirleri besleyenler bile en sıkışık anlarında polislerden aman beklemektedirler. Onlar da işlerini en iyi şekilde yapabilecek bilgi, kültür ve görgüyle yetişip saygınlıklarını  yükseltmek için yoğun gayret içindeler.

 Daha birkaç gün öncesi İstasyon Meydanı’nda ateş edenlerin arasına girerek olayı durdurmaya çalışan bir polis memurumuz yaralandı.

 Bu bir gerçeğin ölçütüdür…

Barış zamanlarında en çok şehit verenler polislerdir.

Böyle olmasına karşın yine de gençler tarafından en çok tercih edilen meslek olma özelliğini taşımaktadır. 

Ancak son zamanlarda polislerin yetkilerini büyük oranda tırpanlayarak etkisiz hale getirildikleri de ayrı bir gerçektir. Avrupa Birliği normlarına uyuyoruz diyerek adeta hiçbir Avrupa devletinde olmayan uygulamaları dayatmak, polislerimizi elleri kelepçeli olarak ringe çıkarmak gibi bir durumu doğurmuştur.

 Avrupa ve Amerika’da polisler, polislerin saygınlıklarını korumak ve devletin otoritesini hissettirebilmek için ateş etmekten bile çekinmezlerken bizim polislerimiz, sarhoş olarak arabalarının içinde sızıp kalan zibidilerin  nazlarını çekmek zorunda bırakılmışlardır.

 Hele, geçtiğimiz gün ulusal kanallarda izlediğimiz bir olay işin gülünçlüğünü tüm çıplaklığıyla ortaya sermektedir.

Bir evi soyarken görülen bir hırsız polislerin önünden kaçarak bir başka eve sığınıyor. Ardından koşan polisler de, halk da olayı adım adım izliyorlar.

Ama polisler adamı dışarı çıkaramıyor…

Rica ediyorlar, lütfen çıkar mısın falan diye…

Vatandaşlar şaşkın. Polis burada, hırsız orada…

 Ne mi oluyor?

Vatandaşlar dayanıp kapıya yüklenerek adamı dışarı çıkarıp polise teslim ediyorlar. Neymiş?... Savcılıktan arama izni alacakmışlar…

Kaç saat sonra…

 Ama vatandaş da haklı. “Ben anlamam arkadaş, polis dediğin o anda gerekeni yapar. Amerikalı polis otobanda sürücü durmadı diye, İngiliz polisi koşan bir Pakistanlıyı terörist diye çekip vurabiliyorsa benim polisim de gördüğü bir hırsızın ardından eve girip yaka-paça götürebilsin”, diyorlar.  Haksızlar mı?...

 Son zamanlarda kentimizde de emniyet teşkilatına ve polislerimize haksız saldırılar yapıldığını görüyor ve gerçekten üzülüyorum. Bu o mesleğe olan sevgimden çok, haksızlık yapıldığı içindir.

 Polis , artık o hafızamızda yer alan polis değil.

Polis her zaman en yakınımızdaki en büyük desteğimizdir.

Ona inanalım, güvenelim ve kurallara uymaya çalışalım.

 Yaya iken ne…

Motorlu-motorsuz araçlardayken de…

Aptalca yaptığınız bir trafik ihlalinden sonra bazı güçleri kullanarak o cezadan bazen kurtulur ve bunun karşılığında da en aşağılık şekilde sırıtarak kutladığınızı sanabilirsiniz…

Ama unutmayın ki, belki bir dakika sonra bile ya ona ya da bir başkasına ihtiyaç duyabilirsiniz…

 Ama utanacak suratınız varsa…

 Kucağında bir yaşındaki çocukla araba kullanan dangalak…

Bisikletiyle yayalara ait yolda rahatsızlık veren ukala…

Motosikletiyle ters yolda şov yapan zerzavat…

 Emniyetimiz şu anda devletimizin kurumları içinde görevini en iyi yapan kurumların başında gelmektadir.

Mustafa Yanık

my-yanik@hotmail.com
 
www.brtv.com.tr 
www.karabukum.net 

(  Yorumlar(4)  | 13.04.2007 ]

Bu Yazıya Yorumunuz Varsa Buraya Tıklayınız

MUSTAFA BEY BU DUYARLı YAZıNıZDAN DOLAYı ILK ÖNCE SIZE ÇOK TEşEKKÜR EDERIM.BENDE İSTANBUL KADROSUNDA ÇALışAN BIR POLIS MEMURUYUM. KEşKE VATANADAşLARıMıZıN BIR ÇOğU SIZ GIBI DÜşÜNSE, UNUTMAMAMAK GERERKIR KI POLIS DE BIR INSANDıR VE KARşıSıNDAKI INSANıN DAVRANışı NEYSE POLISDE ONA GÖRE DAVRANıR. BU YETKI KIME VERILDIYSE (DOKTOR, ÖğRETMEN, ASKER, GÜVENLIK GÖREVLISI VB.) KANUNLAR ÇERÇEVESINDE DAIMA HAKLıDıR. DAHA ÖNCELERI POLISIN EğITIMSIZ OLDUğUNU SÖYLEYEN YAZARLMARıMıZADA BURADAN SESLENMEK ISTIYORUM ARTıK TÜRK POLISI EğITIMSIZ DEğILDIR. POLIS DışARDA HERşEYI GÖRÜR VE BUNA GÖRE DAVRANışLARDA BULUNUR.
Mehmet ERKAN - Merkan_38@hotmail.com.

SAYıN MUSTAFA YANıK'ı KARARLıLığı VE DÜşÜNCELERI NEDENIYLE KUTLUYORUM KARABÜK IÇIN ÇALışMALARıNDA BAşARıLAR DILIYORUM.
Alp Sönmez - alpaslans@mynet.com

HER KURUMDA IYILER GIBI KÖTÜ ÖRNEKLER VARDıR.ANCAK EMNIYET TEşKILATıNDA YAZDığıNıZ ANLAMDA ELEMAN NE YAZıKKI ÇOK AZ SAYıDA.ACı AMA GERÇEK BU
Fehmi AKSAKALOğLU - feb_65qhotmail.com

SAYıN MUSTAFA BEY BENDE BIR POLIS MEMURUYUM.MAKALENIZDEKI TESPITINIZ BENI ETKILEMIşTIR GERÇEGIN TAA KENDISINI YANSıTMışıNıZ.şAHSıM ADıNA TSK EDERIM.
-

(1)

 Mustafa Yanık ' ın  Diğer Yorumları

Düşündüren Sözler Burada !.

Buz Gibi Komik Espriler

Tavsiye Et
Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın
e-mail adresi

© Construction 1995 - 2005
Designed by Ramazan Uyumaz